Kayseri Barosu

KAYSERİ BAROSU ADLİ YIL AÇILIŞINA KATILMAYACAK!

KAYSERİ BAROSU ADLİ YIL AÇILIŞINA KATILMAYACAK!

BARO BAŞKANI CAVİT DURSUN: "BU DEĞİRMENE SU TAŞIMADIK TAŞIMAYACAĞIZ"

“İKTİDAR SORUNLAR KONUSUNDA OYALAMA TAKTİĞİ UYGULUYOR”
*** Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine Kayseri Barosu olarak katılmayacaklarını duyurdu. Katılmama gerekçesini de açıklayan başkan Dursun; “Katılmama gerekçelerimiz, siyasi iktidardaki yargı, savunma ve hukuki konulardaki samimiyet yokluğu, sorunları kasten anlamama, oyalama taktikleri ve tam tersine, çok daha yeni ve büyük sorunlar oluşturma hususlarıdır” dedi.

“YARGIDAKİ KUTUPLAŞTIRMA HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR”
*** Baro Başkanı Dursun; “Ülkemizde ve Yargıdaki kamplaşma, ötekileştirme ve kutuplaştırma her geçen gün artmaktadır. Kayseri Barosu olarak bu değirmene su taşımadık ve taşımayacağız. Siyasî irade ve devlet yöneticilerinin, Yargı erkinin eşitler arasında birinci erk olduğuna, Kuvvetler Ayrılığı, Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Devleti ilkelerine, adalet, liyakat, Savunma ve eşitlik kavramlarına ve evrensel yargı kurallarına inanmaları ve saygı göstermeleri şarttır” diye konuştu.
Yargıtay Başkanlığı'nın 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için yolladığı davete 47 baro katılmayacağını açıkladı. Bu Barolar arasında Kayseri Barosu da yer aldı.
Kayseri Barosu da merakla beklenen kararını verdi. Baro Başkanı Cavit Dursun da, adli yıl açılış törenine katılmayacaklarını belirtti. Başkan Cavit Dursun açıklamasında, “Ülkemizde ve Yargıdaki kamplaşma, ötekileştirme ve kutuplaştırma her geçen gün artmaktadır. Kayseri Barosu olarak, bu değirmene su taşımadık ve taşımayacağız” ifadelerine yer verdi.
Dursun: “Birkaç gündür yazılı, görsel ve sosyal medyada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak olan adli yıl açılışına katılıp katınılmayacağı ile ilişkin olarak lehe ya da aleyhe binlerce haber, açıklama ve yorumlar yapılmakta, ülkedeki ayrıştırma ve kamplaştırma Yargıya ve barolara da sıçratılmaya çalışılmakta, bazı paylaşımlarda ise Baromuzun ismi önyargılı, kasten, bilgisiz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmakta, özellikle siyasetin, kavganın ve bölünmenin bir tarafı olmamız beklenilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine, Kayseri Barosu Başkanlığı olarak katılmayacağız. Katılmama gerekçelerimiz, siyasi iktidardaki yargı, savunma ve hukuki konulardaki samimiyet yokluğu, sorunları kasten anlamama, oyalama taktikleri ve tam tersine, çok daha yeni ve büyük sorunlar oluşturma hususlarıdır. Yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı en önemli değerlerimizdir. Hakim ve Savcılarımızın teminat ve bağımsızlığı ile; mevcutların bir kısmını kapatma ve kontenjanları azaltma yerine, halen yurtsuz, akademisyensiz ve niteliksiz fakülteler açma; Yatay ve dikey geçişler, fark dersler, sınavsız girilen yerlere dahi denklik vb. hukuksuz uygulamalarla, yurtdışı kaynaklı ve ucu açık binlerce öğrenci, kontenjan ve niteliksiz mezunlar sorunu; Stajyer ve Genç Avukat meslektaşlarımızın geçim sıkıntısı ve işsizlikleri; yüz binlerce ana, baba ve ailenin hayal kırıklığı ve çaresizliği; 500-2000 TL arasında çalışan, intihar eden, ruhi bunalımla intihar aşamasında olan hukukçular, yaşlı meslektaşlarımızın perişan emeklilik ve geçim sıkıntıları ve daha bir çok sıkıntı. Bizim derdimiz, sıkıntımız ve çabamız bunlara yöneliktir. Ancak bu durumu, yeni bir polemik ve ayrıştırma malzemesi olarak kullanmayı, resmi yazılar yazmayı ve basına duyurmayı da uygun bulmuyoruz. Zaten aynı gün, Kayseri 'de, çok geniş katılımlı adli yıl açılış törenimiz yapılacaktır. Gerçek ve samimi manada, Adalet, hak ve yargının sorunlarının çözülmesi temennilerinin gerçekleşebilmesi için, toplumdaki her kesimin emek, çaba, özveri ve inancına ihtiyacımız bulunmaktadır. Siyasî irade ve devlet yöneticilerinin, Yargı erkinin eşitler arasında birinci erk olduğuna, Kuvvetler Ayrılığı, Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Devleti ilkelerine, adalet, liyakat, Savunma ve eşitlik kavramlarına ve evrensel yargı kurallarına inanmaları ve saygı göstermeleri şarttır. Evrensel, milli ve dini tüm hukuk, yargı, savunma ve adalet ilke ve değerlerimize ve özellikle vatandaşlık bilincine ve hukukuna sahip çıkmalı, birleştirmeli ve uygulamalıyız. Ancak ve ancak bu şekilde, milli birlik ve beraberliğimizi, ülkemizi, millet ve insan olarak varlığımızı, hukuki güvenlik ve huzurumuzu koruyabilir ve sağlayabiliriz. Devletimize, Cumhuriyetimize, Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Kuvvetler ayrılığına ve Evrensel hukuk İlkelerine sahip çıkmaktan başka yolumuz ve çaremiz yoktur.“
Yargıtay'ın Beştepe'de düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için barolara gönderdiği tören davetine aralarında Kayseri’nin yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Van'ın da bulunduğu bazı Barolar, katılmayacağını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği ise, Baroların aksine törene katılacağını ve Başkan Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapacağını duyurdu.

Yorumlar