Şafak ÇİVİCİ

Yazar.
 

Kayseri  Mobilya Fuarı  Nereden Nereye!..

 

 

 

Bu sene Kayseri Mobilya Fuarı KMOB’un 8.ncisi yapılacak 9-13 Ekim tarihleri arasında. Umarım herkes için faydalı ve bereketli olur.

‘’Kayseri Mobilya Fuarı Nereden Nereye’’ derken  geçirdiği fiziksel değişim ile fuar şirketlerinin profesyonelleşmesi sonucunda nerelere geldiğini görelim:

Sanırım 2000’li yılların başıydı, Ağaç İşleri’nin karşısında özel hangarda Atlas Fuarcılık Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası’nın koordinesinde ilk Kayseri Mobilya Fuarı’nı yapmışlardı. 2004 yılında Fuar Alanı’ndaki kapalı salonda Demos Fuarcılık yine Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası’nın koordinesinde daha profesyonel bir mobilya fuarını hayata geçirdi. Demos Fuarcılık ile mobilya fuarı yanılmıyorsam 3 veya 4 kez yapıldı. Sonrasında mobilya fuarına 1 veya 2 sene ara verildi ve bu sefer Tureks Fuarcılık şirketi ile yeniden yine fuar alanında bir mobilya fuarı tesis edildi. Ne var ki, bu şirketle de mobilya fuarı katılımcı ve ziyaretçileri tatmin etmedi. 2009 yılında hayata geçirilen ve tamamı ile gönüllülük esasına dayalı olarak Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası ile Kayseri Serbest Bölgesi’nden temsilciler ile kurulan Mobilya Gelişim Konseyi 2010 yılında Tüyap ile görüşmeye başlamış ve bir yıl aradan sonra 2011 yılının Ekim ayında yine fuar alanında KMOB’un ilkini gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Fuar alanındaki kapalı alanın hem metrekare alanı bakımından yetersiz olması hem kapalı alanın fuar teşhirine çok da elverişli olmaması daima fuar için bir olumsuzluk olmuştur. 2014 yılında ise TÜYAP’ın profesyonel çalışması ile mevcut kapalı alanın arkasına iki çadırın eklenmesi ile toplamda 15.200 metrekareyi bulan kapalı alan ile Kayseri Mobilya Fuarı tarihinin en geniş alanı yaratılmıştır. Ne var ki, çadır kurulan yere belediyenin cami yapımına izin vermesi ile kapalı alanın genişleme şansı yok olmuştur.

Kayseri’nin daha geniş, yapısal açıdan daha verimli bir fuar alanına ihtiyaç duyduğu artık bir gerçek olmuş ve OSB Yönetimi bu soruna el atmıştır. 2018 yılında KMOB OSB’de yapılan fuar alanına taşınacağı için bir yıllığına kesintiye uğramış ve Mayıs 2019’da OSB-TÜYAP arasında imzalanan protokolle nihayet daha ferah, fuarcılık için uygun mekana kavuşmuştur. Mevcut kapalı alanın yanında bulunan ve seneye bitmesi planlanan bir o kadar büyüklükteki kapalı alanın açılması ile Kayseri Mobilya Fuarı daha da büyüyecek ve hak ettiği yere oturacaktır.

 

Bazı yorumlar yapılıyor, ‘’İstanbul Mobilya Fuarı varken, neden bir de Kayseri Mobilya Fuarı olsun’’ gibi. Yerel fuarların en büyük avantajı, fuar ziyareti esnasında bizzat firmaların üretim tesislerini de aynı gün içinde, fazla yol gitmeden görme şansınızın olmasıdır. Bu gerçek, göz ardı edilmemeli.

 

Şu da ayrı bir gerçek ki, Kayseri Mobilya Fuarı sadece mobilyacıların derdi olmamalıdır, tüm şehir tarafından sahiplenmeli ve kucaklanmalıdır. Mobilya sektörü Kayseri’de en fazla istihdamı sağlayan sektördür. Bundan dolayı, kanaat önderleri, esnaflar, meslek odaları bu sektöre ve fuarına daha fazla önem vermeli. Bu önem nasıl gösterile bilinir? Belki belediye bir gala yemeğinin sponsoru olabilir, esnaflar özel Kayseri Hatırası paketleri hazırlayıp satışa sunabilir, şehir merkezi ile fuar alanı arası ulaşım ücretsiz olabilir (fuar davet yazısı olanlar için). Sonuçta bu gibi çözümler Almanya gibi bazı ülkelerde uygulanıyor.

 

Hala ‘’dayanıklı tüketim malı’’ olarak adlandırılan mobilyanın değişim hızı  kısaldı: Eskiden evlendiğinizde alınan mobilyayı çocuğunuz üniversiteye gittiğinde değiştirirdiniz, yani 20 senede. Bugün ise – tabi mali durumunuza bağlı olarak – değişim süresi 7-10 yıl arasında değişmekte, hatta bazı mobilya çeşitlerinde, örneğin masa-sandalye gibi, değişim süresi daha da kısalmakta. Bu değişim hızında artan arzın, reklamların ve modaya herkesin ulaşma isteğinin payı çoktur.

 

Mobilya önemlidir, önemini rahat yatamadığınız bir yataktan sabah ağrılar ile kalktığınızda, oturduğunuz sandalyenin ergonomisinde, televizyonunuzu koyduğunuz ünitenin kullanışında, misafir geldiğinde hemen yatağa çevirebildiğiniz kanepede anlıyorsunuz.

Gelin, Kayseri’nin Mobilya Bayramını hep birlikte kutlayalım.